بهترین دستگاه فشار خون کدام است؟ عقربه‌ای یا دیجیتالی؟

مدیریت نوین مدیکال
19 اسفند 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
دستگاه فشار سنج دیجیتال بهتر است یا دستگاه فشار سنج عقربه ای

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات پزشکی که در دهه‌های اخیر وارد خانه‌ها شده، دستگاه فشار خون یا فشارسنج است. این دستگاه‌ها عملا مراجعه به پزشک برای اندازه گیری فشار خون بیمار را حذف کرده و برای کنترل سطح فشار خون بسیار مناسب هستند. به همین دلیل خانواده‌های زیادی که در خانه افراد مسن یا بیمار دارند به دنبال تهیه یکی از این دستگاه‌ها هستند. با این حال یک سوال در این جا مطرح است: بهترین دستگاه فشار خون کدام است؟ عقربه ای یا دیجیتالی؟
در این مقاله به ویژگی‌های هر یک از این دو نوع دستگاه فشارسنج خواهیم پرداخت. مزایا و معایب هر یک را به طور جداگانه خواهیم گفت. در نهایت این شما هستید که در مورد نوع فشار سنج مناسب برای شرایط‌تان تصمیم خواهید گرفت. با ما همراه باشید.

انواع دستگاه‌های فشار خون (فشارسنج)

به طور کلی دو نوع فشارسنج داریم:

 1.  دستی یا عقربه‌ای
 2. دیجیتال

فشار سنج‌های عقربه‌ای

فشار سنج عقربه ای

فشارسنج‌های عقربه ‌ای چنانچه می‌توان از نام‌شان متوجه شد، نتیجه تست فشار خون را روی یک صفحه دارای عقربه نشان می‌دهند. در حال حاضر فشارسنج‌های عقربه ای انواع زیر را دارند:

 • جیوه ای: این مدل دستگاه فشار خون عقربه‌ای شامل یک کاف است که دور بازو می‌پیچد؛ یک پمپ فشاری لاستیکی و یک ستون جیوه که فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند هم دارد. یک گوشی پزشکی برای گوش دادن به صدای جریان خون درون شریان نیز مورد نیاز است. فشار خون را می‌توان روی ستون جیوه مشاهده کرد، درست زمانی که جیوه هنگام افزایش یا کاهش فشار، در کاف بالا و پایین می‌رود. فشارسنج جیوه ای تا همین اواخر استاندارد طلایی برای اندازه گیری فشار خون و بهترین دستگاه فشار خون محسوب می‌شد. با این حال، به دلیل افزایش خطر زیست محیطی جیوه، پزشکان به آرامی ‌این نوع فشارسنج را با دستگاه‌های آنروئید یا دیجیتال جایگزین کرده‌اند.
 • فشارسنج‌های آنروئید: این نوع دستگاه‌های فشار خون شامل یک کاف هستند که دور بازو می‌پیچد، یک پمپ فشاری لاستیکی دارند و یک گِیج که فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند. یک گوشی پزشکی برای گوش دادن به صدای جریان خون درون شریان هم مورد نیاز است. فشار خون را می‌توان روی صفحه دایره ای گیج مشاهده کرد که سوزن آن به اطراف حرکت می‌کند و همین طور فشار در کاف بالا یا پایین می‌رود.
 • دستگاه الکترونیکی فشار خون: این دستگاه به دستگاه جیوه ای فشار خون شباهت دارد. با این حال در این نوع فشارسنج به جای جیوه، یک ستون الکترونیکی وجود دارد که بالا و پایین می‌رود. این دستگاه شامل یک کاف است که دور بازو می‌پیچد و یک پمپ فشاری لاستیکی هم دارد. وجود یک گوشی پزشکی برای گوش دادن به صدای جریان خون درون شریان نیز ضرورت دارد.

دستگاه‌های فشار خون دیجیتال

این نوع از فشارسنج‌ها یک دستگاه الکترونیکی و همین طور یک کاف دارند که دور بازو می‌پیچد. برای باد کردن کاف، بسته به نوع دستگاه، از یک توپ فشاری لاستیکی یا یک دکمه فشاری استفاده می‌شود. صفحه نمایش دستگاه‌های دیجیتالی، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را نشان می‌دهند.

هنگامی‌که صفحه نمایش فشار خون بیمار را نشان می‌دهد، کاف خود به خود تخلیه می‌شود. قبل از تکرار اندازه گیری فشار خون، دو تا سه دقیقه صبر کنید. شاید بتوان گفت دستگاه‌های دیجیتال به دلیل سادگی استفاده و عدم نیاز به آموزش‌های خاص، بهترین انتخاب برای اکثر افراد و بهترین دستگاه فشار خون هستند. با این حال اگر همچنان سوال‌تان این است که کدام دستگاه فشار بهتر است و بین خرید دستگاه فشار خون عقربه ای یا دیجیتالی مردد هستید، در ادامه توضیحات بیشتری در اختیارتان خواهیم گذاشت.

فشار سنج عقربه ای یا دیجیتالی؛ کدام یک برای ما مناسب‌تر است؟

ممکن است یکی از نگرانی‌های شما در مورد فشارسنج عقربه‌ای میزان دقت و درستی آن باشد. واقعیت این است که اگر دستگاه فشار خون عقربه ای توسط یک فرد آموزش دیده به درستی استفاده شود نتایج دقیقی هم ارائه می‌دهد.
با این حال، استفاده از نوع عقربه ای دستگاه فشار خون، نوع توصیه‌شده برای اندازه‌گیری فشار خون در منزل نیست، زیرا استفاده از این دستگاه به آموزش نیاز دارد.
یک مطالعه نشان داده است که دستگاه‌های فشار خون دیجیتال در 5 تا 15 درصد افراد خوانش‌های نادرست ارائه می‌دهند. این مطالعه همچنین نشان داده است که فشار خون متغیر می‌تواند ناشی از چندین عامل باشد. اما با توجه به مزایای بارزی که نوع دیجیتالی دستگاه فشار خون دارد، برای بسیاری افراد بهترین دستگاه فشار خون تلقی می‌شود.

مزایای نوع عقربه ای دستگاه فشار خون

 • دقیق ترین نتیجه را در اخیتار شما قرار می‌دهد البته در صورتی که توسط یک فرد کاملا آموزش دیده استفاده شود.
 • برای تایید فشار خون مناسب است.

معایب دستگاه فشار خون عقربه ای

 • احتمال خطای فردی که فشار خون را اندازه گیری می‌کند، بالاست
 • تداخل نویز می‌تواند منجر به نتایج نادرست شود
 • حرکات کوچک می‌تواند باعث نتایج نادرست شود
 • استفاده از این نوع دستگاه فشار خون برای نوزادان یا کودکان کوچک دشوار است
 • جیوه می‌تواند یک خطر زیست محیطی ایجاد کند
 • نوع آنروئید با گذشت زمان دقت خود را از دست می‌دهد

مزایای دستگاه فشار خون دیجیتال

 • استفاده از این نوع فشارسنج بسیار راحت است
 • برای غربالگری مناسب است
 • برای استفاده در خانه مناسب‌ترین گزینه است
 • برای نوزادان یا کودکان کوچک قابل استفاده است
 • امکان اندازه گیری‌های مکرر وجود دارد

معایب فشار سنج دیجیتالی

 • ابتدا فشار متوسط شریانی را اندازه گیری می‌کند سپس فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را محاسبه می‌کند
 • تفاوت در نتیجه تست، بسته به سازنده دستگاه فشار خون وجود دارد
 • ضربان قلب نامنظم می‌تواند باعث بروز خطا در نتیجه تست شود

چطور می‌توان با استفاده از فشار سنج‌های دیجیتال بهترین نتیجه را به دست آورد؟

چطور می توان با استفاده از فشارسنج دیجیتال بهترین نتیجه را به دست آورد

به کمک اقدامات زیر می‌توانید نتیجه دقیق‌تری از تست فشار خون خود به کمک دستگاه فشار خون دیجیتال به دست آورید:

 • ۳۰ دقیقه قبل از تست فشار خون از مصرف سیگار و نوشیدنی‌های کافئین دار خودداری کنید.
 • به مدت پنج دقیقه صاف بنشینید، پشت‌تان را به خوبی به جایی تکیه بدهید و پاها را روی زمین صاف کنید.
 • در طول اندازه گیری، بازو را طوری حمایت کنید که آرنج در سطح قلب قرار گیرد. به عنوان مثال، در صورتی که روی صندلی نشسته‌اید، بازو را روی میز ناهارخوری قرار دهید.
 • همیشه کاف را روی پوست بدون پوشش یا هر گونه لباس بپیچید. در صورت لزوم آستین‌ها را بالا بکشید.
 • دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید و فشار خون را طبق همان دستورالعمل اندازه گیری کنید. کاف خالی شده را در جای خود بگذارید، چند دقیقه صبر کنید و سپس یک بار دیگر تست را انجام بدهید. اگر نتیجه دو بار تست خیلی به هم نزدیک بود، بهتر است میانگین بگیرید. اگر نتایج به هم نزدیک نبود، بار دیگر تست را تکرار کنید و نتیجه ۳ تست را میانگین بگیرید.
 • با دیدن رقم بالای فشار خون نگران نشوید. چند دقیقه استراحت کنید و دوباره امتحان کنید.
 • نتایج تست‌ها و زمان انجام تست را ثبت کنید.

کلام پایانی

در این مقاله با هم ویژگی‌های دستگاه فشار خون عقربه ای و دیجیتالی را دیدیم. چنانچه متوجه شدید، نوع دیجیتالی فشارسنج برای استفاده خانگی مناسب‌ترین گزینه است چرا که کاربرد ساده‌ای دارد. با این حال اگر تمایل شما داشتن دستگاه فشار خون عقربه‌ای است، و نسبت به توانایی خود در خواندن نتیجه تست اطمینان کافی دارید، دست به کار شوید و نوع عقربه‌ ای دستگاه فشار را تهیه کنید. به هر روی، در مورد میزان دقت و درستی این نوع فشارسنج‌ها حرفی نیست.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.