سرنگ انسولین چند سی سی است؟

مدیریت نوین مدیکال
10 اسفند 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
سرنگ انسولین چند سی سی است؟

افراد مبتلا به بیماری دیابت هورمون انسولین تولید نمی‌کنند یا مقدار انسولینی که توسط بدن‌شان تولید می‌شود برای تنظیم گلوکز (قند) موجود در جریان خون‌شان مناسب نیست. به همین دلیل است که برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و بسیاری از مبتلایان به دیابت نوع 2 انسولین تجویز می‌شود. افراد دیابتی به طور معمول دو یا چند بار در روز انسولین مصرف می‌کنند.

این هورمون می‌تواند انسولین انسانی باشد که یک نسخه مصنوعی از انسولین ساخته شده در بدن است، یا یک انسولین آنالوگ، که در آزمایشگاه ساخته می‌شود، اما از نظر ژنتیکی تغییر یافته است تا سرعت عمل آن در بدن تحت تاثیر قرار بگیرد.

انسولین را می‌توان به روش‌های مختلف از طریق پمپ، استنشاق، قلم، سرنگ و … وارد بدن کرد. رایج‌ترین روش وارد کردن انسولین به بدن، استفاده از سرنگ حاوی سوزن است به این ترتیب که خود بیمار یا یکی از نزدیکانش انسولین را مستقیماً زیر پوست او تزریق می‌کنند.

استفاده از سوزن ها و سرنگ های انسولین هم برای اثربخشی دارو و هم برای راحتی بیمار اهمیت زیادی دارد.

استفاده از سرنگ برای تزریق انسولین زیر پوست

از سرنگ برای بیرون کشیدن انسولین از ویال و وارد کردن آن به داخل استوانه مدرج استفاده می‌شود. کاربر سوزن را زیر پوست (معمولاً شکم یا روی بازو) وارد می‌کند و سپس پیستون را فشار می‌دهد تا انسولین مستقیماً به لایه بالایی چربی تزریق شود.
سرنگ های انسولین یک بار مصرف هستند و فقط یک بار استفاده می‌شوند. استفاده مجدد یا استفاده مشترک از سوزن ها و سرنگ ها می‌تواند باکتری یا سایر عوامل بیماری زا را وارد بدن افراد کند و باعث بروز عفونت شود.

شما باید با پزشک‌تان در مورد اندازه مناسب سرنگ بسته به دوز انسولین مصرفی خودتان صحبت کنید. ممکن است نیاز باشد اندازه سرنگ مطابق با حجم مصرف انسولین‌تان تنظیم شود.

اندازه سوزن های انسولین چقدر است؟

سوزن‌هایی که انسولین را وارد بدن می‌کنند بسیار نازک هستند و برای یک بار مصرف طراحی شده اند. این سوزن ها باید همیشه به طور مستقیم و با زاویه 90 درجه به پوست تزریق شوند تا نشت انسولین به حداقل برسد.

سوزن باید به لایه چربی بین پوست و ماهیچه (چربی زیر جلدی) برسد. برخی افراد تزریق انسولین به بازو یا ران را ترجیح می‌دهند. اما فراموش نکنید که تکرار تزریق در یک نقطه می‌تواند منجر به لیپوهایپرتروفی یا ایجاد گره های چربی زیر پوست شود.

سرنگ انسولین چند سی سی حجم دارد؟

سرنگ های انسولین حداقل در سه اندازه متنوع و برای مقادیر مختلف انسولینی که توسط پزشک برای بیمار تجویز شده، در فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی وجود دارند:

  • سرنگ های 0.3 میلی لیتری که برای کمتر از 30 واحد انسولین مناسب هستند
  • سرنگ های 0.5 میلی لیتری که برای 30 تا 50 واحد انسولین استفاده می‌شوند
  • سرنگ های 1.0 میلی لیتری که برای بیش از 50 واحد انسولین استفاده می‌شوند

چه اندازه سرنگ انسولین برای شما مناسب است؟

اندازه صحیح سرنگ به مقدار انسولین تجویز شده بستگی دارد. سایز استوانه سرنگ تعیین می‌کند که چقدر انسولین را می‌تواند در خود نگه دارد.

چه اندازه سوزن برای انسولین مناسب است؟

چه سایز سوزن برای سرنگ انسولین مناسب است

سوزن ها بر اساس طول و اندازه یا ضخامتی که دارند اندازه گیری می‌شوند. به طور کلی پزشکان استفاده از سوزن هایی با طول 4 میلی متر تا 6 میلی متر را توصیه می‌کنند.

هیچ دلیلی برای استفاده از سوزن بلندتر از 8 میلی متر وجود ندارد. سوزن های بلندتر می‌توانند بیش از حد عمیق در بدن فرو بروند و به تزریق عضلانی منجر شوند. تزریق انسولین به عضله می‌تواند جذب را افزایش دهد و احتمال هیپوگلیسمی‌ (کاهش خطرناک قند خون) را تا حدی زیادی بالا ببرد.

در گذشته، بسیاری فکر می‌کردند که اندازه سوزن باید متناسب با وزن فرد تنظیم شود، به این معنی که افراد چاق به سوزن های بلندتری نیاز دارند. در حالی که مطالعات جدیدتر نشان داده‌اند که وزن بدن به طور کلی عامل موثری در تعیین اندازه سوزن تلقی نمی‌شود.

بر اساس مطالعات صورت گرفته، صرف نظر از شاخص توده بدنی (BMI)، یک سوزن 4 میلی متری تقریباً برای تمام افراد مبتلا به دیابت مؤثر است.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.